TERRORYŚCI NATURY

 

 Wpływ człowieka na środowisko jest tematem burzliwej dyskusji międzynarodowej. Od lat walczymy z globalnym ociepleniem, kłusownictwem oraz wieloma innymi działaniami, które skutkują bezpowrotnym niszczeniem różnych ekosystemów czy zabijaniem gatunków zagrożonych wyginięciem. Od 1970 roku wyginęło ok. 60% dzikich zwierząt – te wstrząsające dane przytoczył raport Living Planet, opublikowany przez World Wildlife Fund w 2018 r. Od prawie 50 lat procent wymierających zwierząt rośnie w zastraszającym tempie, podobnie jak liczba gatunków zagrożonych wyginięciem. Oto lista wybranych zwierząt, które wyginęły lub liczba ich osobników jest tak mała, że szansa na ich przetrwanie jest znikoma.

1. PUMA WSCHODNIA – najczęściej spotykana była na wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Służba Połowu i Dzikiej Przyrody Stanów Zjednoczonych (FWS) uznała ją za wymarłą w 2011 roku.

2. NOSOROŻEC CZARNY ZACHODNI – powszechnie występował na sawannach Afryki subsaharyjskiej. Za wymarłego uznana go w 2011 roku.

3. ŻÓŁW SŁONIOWY – ten szczególny gatunek żółwia został odkryty w latach 70. i od razu objęto go ścisłą ochroną. Ostatni przedstawiciel, 100-letni żółw George, zmarł w 2012 roku.

4. TYGRYS KASPIJSKI –  gatunek tygrysa żyjący na terenach Iraku, Rosji, Gruzji i Kazachstanu wyginął na początku lat 70. XX wieku. Przyczyniło się do tego w głównej mierze kłusownictwo.

5. HAWAJKA CZARNOLICA – to jeden z gatunków, który bezpowrotnie zniknął w 2018 roku. Występował endemicznie na wyspie Maui na Hawajach.

6. MNISZKA KARAIBSKA – do wyginięcia gatunku przyczyniło się kłusownictwo oraz osobliwe, nieagresywne zachowanie foki. Oficjalnie uznana za wymarłą w 2008 roku.

7. ROPUCHA ZŁOTA – ropucha, występująca oryginalnie na Kostaryce, wyginęła w 1989 roku. Przyczyną wymarcia była najprawdopodobniej zmiana klimatu.

8. WILKOWÓR TASMAŃSKI – ten wymarły gatunek ssaka z rodziny wilkoworowatych był największym drapieżnym torbaczem czasów współczesnych. Żył na terenach Australii i Nowej Gwinei, skąd stopniowo został wyparty na tereny Tasmanii. Oficjalnie Wilkowór został zaklasyfikowany jako wymarły w latach 80. XX wieku.

9. TAJWAŃSKA PANTERA MGLISTA – gatunek pantery, występujący jedynie na terenie Tajwanu, został uznany za wymarły w 2013 roku – po 13 latach poszukiwań. Do jego wyginięcia przyczyniło się kłusownictwo, destrukcja siedlisk naturalnych i brak pożywienia.

10. TYGRYS JAWAJSKI – do 1980 roku zamieszkiwał wyspę Jawa, będąc jednym z trzech podgatunków (obok tygrysa balijskiego i sumatrzańskiego), żyjących w Indonezji. Początek XX wieku przyniósł wycinkę lasów i liczne polowania na tygrysa, którego uznawano za szkodnika. Ostatni osobnik został zaobserwowany w latach 80. XX wieku.

11. BAJI CHIŃSKI – delfin chiński, dawniej występujący naturalnie w wodach rzeki Jangcy, w 2006 roku został uznany za prawdopodobnie wymarły. Przyczyną jego wyginięcia miał być nadmierny połów ryb i uprzemysłowienie.

12. KACZKA MARIANA MALLARD – ostatni raz widziana na wolności w 1979, uznana za wymarłą w 2004 roku. Gatunek wyginął na skutek destrukcji naturalnych siedlisk.

13. KOZIOROŻEC PIRENEJSKI – to wymarły podgatunek koziorożca, którego ostatni przedstawiciel żyjący na wolności zmarł w 2000 roku. 30 lipca 2003 roku narodził się klon ostatniej samicy, Celii. Był to prawdopodobnie pierwszy przypadek przywrócenia do życia wymarłego zwierzęcia – jak się jednak okazało, nieudany.

Powyższa lista stanowi jedynie mały ułamek liczby zwierząt, które zniknęły bezpowrotnie z naszej planety na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat. Niestety liczba zwierząt zagrożonych wyginięciem stale rośnie.

http://www.national-geographic.pl/galeria/tych-zwierzat-juz-nie-zobaczysz-gatunki-wymarle-lub-wymarle-na-w/tarpan

https://dinoanimals.pl/zwierzeta/zwierzeta-wymarle-w-xxi-wieku/

 TERRORYŚCI NATURY

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *